Upravo smo se vratili iz Danske, gdje smo boravili u sklopu programa učeničke razmjene s najprestižnijom danskom Rysensteen Gymnasium. Riječ je o projektu „Global Citizenship Programme“ koji uključuje boravak hrvatskih učenika kod domaćina u Kopenhagenu s projektnom nastavom te boravak danskih kolega kod hrvatskih domaćina.
U gimnaziji Rysensteen sudjelovali smo na predavanjima iz danskog i engleskog jezika, TZK-a, matematike, povijesti i sociologije. Aktivno smo sudjelovali na nastavi, doprinosili diskusijama i pokazali da se hrvatski obrazovni sustav ne mora sramiti pred skandinavskim. Podijeljeni u grupe, pripremili smo i projekte o raznim temama vezanima uz Dansku.
Danski su nas domaćini posebno razveselili uređenom učionicom posvećenoj Hrvatskoj koju su pripremili u čast suradnje s našom školom. Bilo je dirljivo vidjeti koliko cijene našu suradnju i naše prijateljstvo.
Osim sudjelovanja u programu učenike razmjene „Global Citizenship Programme“, naši su odabrani učenici već treći put sudjelovali na međunarodnoj debatnoj konferenciji RYS Model United Nations. Upravo je to jedan od razloga zašto je gimnazija Rysensteen, škola s najboljim rezultatima na državnoj maturi u Danskoj, tražila suradnju s Prvom privatnom gimnazijom – jer imamo dugogodišnju tradiciju sudjelovanja na međunarodnim debatnim konferencijama simuliranja rada Ujedinjenih Naroda. Već 14 smo godina sudjelovali na Harvard Model United Nations konferenciji u organizaciji studenata glasovitog Sveučilišta Harvard te dva puta na debatnoj konferenciji Yale Model United Nations.
Ukupno je debatiralo 12 PPG-ovaca: Eva Komerički, Sara Majerić i Ana Mirdita zastupale su Venezuelu u sklopu Vijeća sigurnosti, Ivan Maksim Bračić, Lukas Maras i Ismar Ćorić debatirali su u sklopu Ekonomskog i socijalnog vijeća kao predstavnici Južne Afrike, Mark Kristijan Glumičić, Borna Solar i Šime Petrak predstavljali su Katar u sklopu Agencije UN-a za izbjeglice, Timur Krkalić i Nikola Ban predstavljali su Crveni križ u odboru Agencije UN-a za izbjeglice, dok su Juraj Hrenar i Toni Grašu debatirali kao delegati Njemačke u Odboru za ljudska prava.
Teme o kojima su PPG-ovci debatirali na RysMUN-u uključuju distribuciju i legalizaciju arktičkog teritorija, razumijevanje krize opijata, humanitarnu pomoć za izbjeglice Pojasa Gaze te prava žena i manjina na Bliskom istoku. Ovi su se zastupnici mjesecima marljivo pripremali s mentorima, učili su o radu Ujedinjenih naroda, pratili aktualne političke i kulturne medijske sadržaje, ali i proučavali povijesne krize i teme prijepora među zemljama. Uz učenike zagrebačke Prve privatne gimnazije, na konferenciji svoje su diplomatske vještine brusili i učenici iz Danske, Kanade, SAD-a, Egipta, Indije, Kine, Argentine, Španjolske, Francuske, Njemačke i Poljske.
Jako smo ponosni na naše učenike koji su se aktivno javljali za riječ, pametno argumentirali svoje stavove i na kraju osvojili dvije nagrade! Nagradu za najboljeg delegata unutar Vijeća sigurnosti dobila je Eva Komerički, a Timur Krkalić posebno je istaknut kao kandidat Crvenog križa! Čestitamo!
Osim što smo u gimnaziji Rysensteen sudjelovali u projektnoj nastavi i na debatnoj konferenciji, posjetili smo i muzej Louisianu te Helsingør s dvorcem Kronborg, poznatijim kao Hamletov dvorac. Tradicionalno, tamo predstavimo Shakespearea, govore o njegovoj važnosti za svjetsku književnost i o njegovim djelima, s posebnim naglaskom na Hamleta. Naša Ana iz 3.b izvela je poznati monolog iz Hamleta i zaslužila veliki pljesak okupljenih posjetitelja dvorca.
Prošli smo cijeli Kopenhagen s lijepom okolicom, zavirili u nekoliko muzeja, bili na nogometnoj utakmici, a posebno nam se svidjela tura obilaska grada na biciklima.
Ova je učenička razmjena bila prepuna pozitivnih iskustava. Za kraj, doživjeli smo još jedno lijepo iznenađenje: ponuđena nam je suradnja s još nekoliko uglednih škola. Javili su nam se Amerikanci i Egipćani!
Jedva čekamo vratiti gostoprimstvo našim danskim domaćinima i dočekati ih u Zagrebu i našoj školi u rujnu. Posebno nas veseli veliki osmijeh koji naši učenici ne skidaju s lica.