Krajem prvog mjeseca vratili smo se devetog uzastopnog sudjelovanja na najprestižnijoj svjetskoj simulacijskoj debati – Harvard Model UN-u, u organizaciji studenata s čuvenog Sveučilišta Harvard. Makar smo već pravi HMUN veterani, ova godina bila je najposebnija do sad iz više razloga.
Prvi put smo,umjesto u dosadašnjem Ekonomskom i socijalnom vijeću ili Glavnoj skupštini, sudjelovali u tzv. Specialized agencies. Razlika između komiteta unutar SA i ostalih je ta da se komiteti znaju baviti temama iz prošlosti (rekonstrukcijama poznatih i manje poznatih domaćih i međunarodnih kriza), kao i krizama koje se još nisu ni dogodile, a mogu biti čak i sto godina u budućnosti.
Budući da su ti komiteti puno manji od uobičajenih, na HMUN 2018. išao je samo jedan učenik, Adrijan Majerić iz 2. razreda, u pratnji prof. Maje Breitenfeld. Njegov zadatak bio je “glumiti” ministra poljoprivrede Orvilleja Freemana u kabinetu predsjednika Lyndona B. Johnsona 1963. godine. Orville Freeman je značajan jer je prvi uveo kupone za hranu i aktivno se uključio u pomoć siromašnima u SAD-u šezdesetih godina. Raspravljali su o raznim inicijativama unutar SAD-a u tom periodu i kako je funkcionirala diplomacija u doba Hladnog rata.
Adrijan se marljivo pripremao mjesecima, a na samim sjednicama komiteta ubrzo se nametnuo kao jedan od najboljih delegata. Zbog toga je i na završnoj svečanosti dobio priznanje za jednog od najboljih delegata u komitetu, tzv. mention. Budući da se svega troje delegata po svakome komitetu spomene na svečanosti, a ukupno je 3400 delegata sudjelovalo na konferenciji, jako smo ponosni što se našao uz bok najboljim učenicima iz najprestižnijih američkih i europskih srednjih škola.
Prije same konferencije, odlučili smo iskoristiti dva dana za razgledavanje prekrasnog Bostona, tijekom kojeg nas je vrijeme zaista poslužilo. Onu oštru bostonsku zimu koju smo očekivali, zamijenilo je sunce i ugodna temperatura. Ove godine naš boravak u Bostonu ponovno nije obuhvatio Superbowl vikend, stoga je cijelo vrijeme grad vrvio ljudima i marljivim studentima. Nakon obilaska glavnih znamenitosti poput Stare i Nove zgrade parlamenta, Boston Common parka, Beacon Hill naselja, najstarije kuće i crkve u Bostonu, Bostonske javne knjižnice, USS Constitution ratnog broda, Fenuil Halla, King’s Chapel, Gradske vijećnice i ostalih , našli smo vremena i za dva odlična muzeja: interaktivni muzej o Bostonskoj čajanci, jednom od najznačajnijih događaja u ranijoj povijesti SAD-a te Boston Museum of Fine Arts, jedan od najboljih muzeja na istočnoj obali.
Posjetili smo i kampus MIT-a (Massachusetts Institute of Technology), sjedišta Bostonskog simfonijskog orkestra i poznatog glazbenog fakulteta Berkleeja, kao i zgradu YMCA.