Nedavno su se naši učenici vratili iz Bostona, gdje su 11. godinu za redom nastupili na najvećoj svjetskoj simulaciji debate rada Ujedinjenih naroda – Harvard Model United Nations 2020. U sklopu svoje male američke turneje proveli su jedno prijepodne u inspirativnom razgovoru s istaknutim hrvatskim neuroznanstvenikom prof. dr. Vladimirom Ivkovićem u njegovom laboratoriju u sklopu Martinos Centra za biomedicinsko snimanje mozga mornaričke baze Charlestown u Bostonu. Prof. dr. Ivković dio je istraživačke biomedicinske skupine koju je odabrala NASA za integrirano istraživanje promjena u fiziologiji i ponašanju astronauta uslijed dugoročnog boravka u svemiru. Upravo su svemirska istraživanja, fiziologija čovjeka u takvim ekstremnim uvjetima, održivi razvoj i napredak znanosti bile glavne teme našeg razgovora.
Cijeli intervju s prof. dr. Ivkovićem imat ćete prilike pročitati u skorašnjem 14. izdanju našeg školskog časopisa PPG Times, a u međuvremenu vam donosimo neke crtice iz našeg razgovora…
Trenutno radite na projektu NASE – interplanetarnoj stanici Lunar Gateway, na kojoj ćete integrirano istraživati promjene u fiziologiji i ponašanju astronauta za vrijeme dužeg boravka u svemiru. Na koji način te spoznaje mogu biti povezane s razumijevanjem nastanka bolesti od kojih bolujemo mi na Zemlji, poput karcinoma, depresije i anksioznosti?
Znanstvena vrijednost istraživanja ljudskog tijela i ponašanja u ekstremnim uvjetima, poput svemirskih letova, jest da se u takvim uvjetima i naše tijelo i naše ponašanje, kratkoročno i dugoročno, prilagođavaju okolišnim pritiscima koji su po svojoj prirodi drugačiji i jači od pritisaka kojima smo izloženi u svakodnevnom životu. Izloženost ekstremnim pritiscima -poput povećanog svemirskog zračenja, bestežinskog stanja, izolacije, skučenog životnog prostora itd. – uzrokuju niz negativnih psihofizičkih promjena koje su povezane uz nastanak brojnih bolesti na Zemlji. Primjeri takvih promjena uključuju:
- Povećano zračenje: promjene u DNK i pad imuniteta koji su povezani s nastankom malignih oboljenja;
- Dugoročno boravak u bestežinskom stanju: povećani intrakranijalni tlak koji se vezuje uz nastanak glaukoma i povećani rizik od moždanih udara; gubitak mišićne mase te smanjenje srčane i krvožilne funkcije koji se vezuju uz povećani rizik od srčanih udara i bolesti krvožilnog sustava; gubitak gustoće kostiju koji povećava rizik razvoja osteoporoze i smanjene proizvodnje krvnih stanica;
- Dugoročna izolacija i boravak u skučenom prostoru: narušene psihičke i mentalne funkcije koje se vezuju uz nastanak psihijatrijskih poremećaja poput depresije i anksioznosti, te pada radne sposobnosti.