Skip links
Predavanje o inozemnim fakultetima | Prva privatna gimnazija zagreb

Predavanje o inozemnim fakultetima

7. prosinca organizirali smo još jedno poučno predavanje. U goste su nam došli Roko i gđa Martina Glasnović te gđa Mirela Polgar, predstavnica ustanove Zona znanja, kako bi nam približili studiranje u inozemstvu kroz vlastito iskustvo. Roko Glasnović bio je odličan učenik 10. gimnazije u Zagrebu, kao i perspektivan tenisač u junior kategoriji, koji je priželjkivao studirati u SAD-u. Na taj su način Roko i njegova majka Martina saznali za Zonu znanja, koja je Roku omogućila pristup svim potrebnim informacijama i pripremama za uspješan upis na fakultet. Usprkos velikoj konkurenciji, Roko je osvojio stipendiju i upisao se na jedno od najcjenjenijih američkih sveučilišta – Dartmouth. Nakon što nam je Roko ispričao o svojem upisu na fakultet i studentskom životu, gđa Mirela Polgar objasnila nam je proces upisa, uvjete za uspješnu prijavu, mogućnost besplatnog studiranja i po čemu kandidati trebaju biti posebni te nas provela kroz vrste prijemnih ispita i način pripreme za iste. Osvrnula se na razlike u studijima i bogatu ponudu kolegija, kojih se po semestru nudi čak petstotinjak. Makar su profesori uvijek na raspolaganju i raspored predavanja nije jako zahtijevan, gđa Polgar je naglasila važnost i zahtjevnost samostalne pripreme i rada. Studente se potiče na samostalno zaključivanje, a obaveze im ne padaju teško jer je atmosfera na sveučilištima izrazito pozitivna i poticajna za učenje. Od sveukupne studentske populacije, čak 30% čine stranci. Godišnja školarina za Dartmouth, zajedno s troškovima smještaja i hrane, iznosi između 60 000 i 100 000 $. Pred kraj studija, studenti imaju priliku istražiti svoje mogućnosti kroz redovite „sajmove poslova“ (job fairs) na kojima tvrtke vrbuju najbolje studente. Naši učenici bili su puni pitanja, a izlagači su posebno pohvalili činjenicu da je naša škola pripremni centar za polaganje Cambridge ispita te naglasili važnost stranih jezika u izgradnji uspješne budućnosti. Hvala Roku, te gospođama Polgar i Glasnović što su odvojili vrijeme za nas i dali nam mnogo toga za misliti. Bilo je jako inspirativno i korisno jer smo saznali da snovi o studiju uz stipendiju na najprestižnijim sveučilištima na svijetu nisu nedostižni.